Warszawa na weekend – co warto zobaczyć w stolicy?


Warszawa na weekend – co warto zobaczyć w stolicy?

Mówi się, że Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku, jednak nie do końca jest to prawdą. Wtedy przeniesiono tylko króla wraz z dworem do Warszawy i została miastem rezydencjonalnym Jego Królewskiej Mości. Formalny zapis o stołeczności Warszawy pojawił się dopiero w 1952 roku, w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zatem mieliśmy wiele lat, by docenić jej piękno. Jeżeli planujecie szybki weekendowy wypad do stolicy, to podpowiemy Wam, co warto zobaczyć. W tym artykule zaznaczymy kilka obowiązkowych pozycji, które należy zobaczyć, odwiedzając Warszawę. To miasto zasługuje także na uwagę, ze względu na swoją tragiczną historię. Po niemalże całkowitym zniszczeniu podczas II Wojny Światowej odrodziło się, zachowując charakter z XVII i XVIII wieku. To właśnie w tamtych czasach Warszawa przeżywała największy rozkwit.

Stare Miasto

Warszawska starówka i Stare Miasto to zdecydowanie najpopularniejszy kierunek zwiedzania dla turystów. Ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat bez względu na porę roku. Czaruje zarówno latem, jak i zimą. Stare miasto usytuowane jest nad Brzegiem Wisły, na skarpie warszawskiej. Takie położenie pozwala na oglądanie drugiego brzegu największej rzeki Polski-Wisły i rozciągające się urokliwe knajpki i restauracje, które chętnie odwiedzają nie tylko przyjeżdżający goście, ale również mieszkańcy Warszawy. Warto zwrócić uwagę na budowę oraz architekturę Starego Miasta, którego historia sięga XVII I XVII wieku. Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku zniszczeniu uległo około 90% (!) starówki i całego miasta. Dziś jest pięknie odbudowanym, dumnym miastem, o ogromnym znaczeniu dla Polaków. Nieodłącznym elementem i symbolem Starego Miasta jest Plac Zamkowy, który został stworzony po zburzeniu stajen zamkowych, kamienic i Bramy Krakowskiej w 1818 roku. Na środku wspomnianego placu stoi najstarszy i najbardziej charakterystyczny pomnik w Warszawie, czyli Kolumna Zygmunta III Wazy.

Pałac Kultury i Nauki

Powstały w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina najwyższy (237m) i najbardziej charakterystyczny budynek w Warszawie został wybudowany jako „dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”. Od początku służył jako centrum dla licznych koncertów, pokazów, wystaw czy targów. Obecnie w budynku działa kino, teatr, muzea oraz liczne restauracje. Zdecydowanie największym atutem pałacu jest taras widokowy, który znajduje się na 30 piętrze, czyli na wysokości 114 metrów. Z tego punktu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta. Nocą Pałac Kultury i Nauki jest pięknie oświetlony, co pozwala wydobyć z niego cały urok, a na specjalne okazje włączane są dodatkowe iluminacje.

Łazienki Królewskie.

Jeżeli odwiedzasz Warszawę, koniecznie wybierz się do Łazienek Królewskich. To urokliwy, rozległy ogród, gdzie można zapomnieć o zgiełku miasta i rozkoszować się piękną przyrodą oraz architekturą. W samym sercu parku schowana jest rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tym królewskim pałacu król urządzał słynne obiady czwartkowe. Zapraszani byli na nie głównie uczeni i poeci. Wszystko po to, by rozmawiać godzinami o aktualnych wydarzeniach. Dzisiaj służy jako muzeum, w którym możemy podziwiać obrazy z królewskich kolekcji. Cały ogród jest iście bajkowy, bogaty w liczne kwiaty i inną roślinność, a na terenie Łazienek zobaczymy amfiteatr, oranżerię, teatr dworski z XVII wieku, a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki i wiele wolnostojących rzeźb.

Szukanie noclegu

Spędzając weekend w Warszawie, chcemy zobaczyć jak najwięcej i jak najmniej czasu tracić na dojazdy. Warszawa oferuje turystom cały przekrój możliwości noclegowych. Od hoteli znanych sieci typu Novotel, Ibis, Marriott, jak również mniejsze apartamenty czy hostele. Dostosuj opcję i cenę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. My jednak polecamy nocleg w centrum miasta. Dzięki takiemu udogodnieniu możesz łatwo dotrzeć do każdej dzielnicy Warszawy dzięki świetnie rozwiniętej komunikacji miejskiej i uniknąć korków, wybierając metro.

Gdzie warto zjeść w Warszawie?

Zwiedzanie zwiedzaniem, ale każdy w końcu zgłodnieje. W przerwie między jedną atrakcją a drugą warto zaplanować ładujący baterie postój i przycupnąć na chwilę w warszawskich knajpkach. Stolica kipi od różnego rodzaju restauracji, które serwują dania z każdego zakątka świata. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji typu TripAdvisor i zlokalizowanie miejsca, w którym zjedlibyśmy smaczny posiłek dopasowanych do naszych zachcianek. Warszawa bogata jest w wiele wartych uwagi lokali, ale czy koniecznie trzeba jechać do centrum miasta, by zjeść coś pysznego? Nie! Ze swojej strony nie moglibyśmy nie polecić Little Barrel. To urokliwa restauracja na Kabatach, która wybija się na tle innych przede wszystkim wyjątkową, rodzinną atmosferą. Nieważne skąd jesteś, kiedy wchodzisz do Little Barrel – jesteś u siebie❤🥂.

+ There are no comments

Add yours